A.TR’ den sonra EUR.1 ve EUR-MED dolaşım belgeleri de elektronik ortamda

A.TR’ den sonra EUR.1 ve EUR-MED dolaşım belgeleri de elektronik ortamda

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı koordinasyonda, ihracatçılarımızın ihracat işlemlerinde kullandıkları belgelerin elektronik onay sürecine dâhil edilmesi çalışmaları son hızla devam ediyor.

Ticari kolaylaştıracak ve ihracatı hızlandıracak elektronik onay süreci gelişmelerinden ilki, 14 Mayıs 2018 tarihinde A.TR Dolaşım Belgesi’nin elektronik ortamda da onaylanması ile başlamıştı. Uygulamanın başlamasıyla birlikte, ihracatçılarımız zaman ve maliyet anlamında çok önemli kazanımlar elde etti.

Sürece 25 Haziran 2018 tarih itibariyle, Türkiye’nin Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzaladığı ülkelere ihracatta düzenlenen EUR.1 ve EUR-MED Dolaşım Belgeleri de eklendi. Artık ihracatçılarımız, EUR.1 ve EUR-MED belgelerini hem fiziki olarak, hem de elektronik ortamda onaylatabiliyor.

A.TR Dolaşım Belgesi’nde olduğu gibi, EUR.1 ve EUR-MED Dolaşım Belgeleri için de, ihracatçılarımızın sistem kullanımının yaygınlaşmasının ardından tamamen elektronik onaya geçilmesi planlanıyor.

Sistemin işleyişi

  • İhracatçı veya Gümrük Müşaviri, internet arayüzünü kullanarak belgeyi dolduracak.
  • Veri girişi tamamlanan belge elektronik imzalı olarak onaya sunulacak.
  • İhracatçı Birliği tarafından yine elektronik ortamda onay verilecek.
  • Birlik onayından sonra beyanname gümrük onayına sunulacak.
  • Gümrük ve Ticaret Bakanlığı belgeye elektronik ortamda vize verecek.
  • Onaylı belgenin çıktısı fiziki belgeye yazdırılabilecek.

Sistemin güvenlik altyapısı

Belge üzerinde yer alan QR Kod ile internet üzerinden güvenlik ve içerik doğrulaması yapılabilecek. Islak mühürlerin okunmaması vb. sebeplerden belge doğrulatma talepleri son bulacak.

Diğer ihracat belgeleri için sürdürülen çalışmalar

  • Tamamı 9 adet olan Dolaşım ve Menşe İspat Belgelerinden A.TR, EUR.1, EUR-MED Dolaşım Belgeleri elektronik ortama aktarıldı.
  • Henüz manuel onaylanan FORM A, D-8, Menşe Şahadetnamesi, Malezya Menşe İspat Belgeleri ile Basitleştirilmiş A.TR Dolaşım Belgeleri de en kısa sürede kapsama alınması planlanıyor.

Örnek

Elektronik ortamda onay verilen ilk EUR.1 Dolaşım Belgesi aşağıdaki gibidir:

 

Kaynak : TİM

Leave a Reply

Your email address will not be published.